Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób. Niedawno też inni deweloperzy i sam Vitalik Buterin wspomnieli o sierpniu 2022 roku. Nie warto jednak brać tych informacji w 100% poważnie, ponieważ przejście na ETH 2.0 trwa już przynajmniej kilka lat. Kolejna aktualizacja Ethereum, zwana „Cancun-Deneb”, Łatwe transakcje do nauczenia się dla początkujących traderów zaplanowana jest na koniec października. „Proto-danksharding”, oficjalnie znany jako „Ethereum Improvement Proposal (EIP) 4844”, to główna zmiana, która koncentruje się na skalowalności sieci. Aby to zrozumieć, najpierw cofnijmy się do sierpnia 2021 r., kiedy to wdrożonohard fork London Wprowadził on tak zwany mechanizm spalania, który niszczy część prowizji przy każdej transakcji.

Berkshire kupuje Chubb: powinieneś?

Zostało to nazwane „potrójnym halvingiem”, co jest ukłonem w stronę halvingu Bitcoina, ponieważ połączenie zmniejsza emisję ETH aż o 90%. Z 14 milionami stakowanych ETH, Ethereum może stać się walutą deflacyjną. Co więcej, obecne prognozy sugerują, że stakerzy zarobią od 8% do 12% APR.

Sprawdź swoją wiedzę o Ethereum

Oto kilka kluczowych punktów, na które należy zwrócić uwagę, dotyczących aktualizacji sieci. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że tylko spektakularna porażka mogłaby powstrzymać projekt od dalszego rozwoju i dalszej monopolizacji wschodzącego rynku. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie intensywnie rynkiem kryptowalut zainteresował się BlackRock oraz inne fundusze, w tym Andressen Horowitz, który zapowiadał ponad 4 miliardowy budżet na inwestycje w bessie.

Globalne ceny

Stakowane ETH nie będą mogły zostać wycofane natychmiast po fuzji — ta możliwość pojawi się dopiero po aktualizacji Shanghai, która ma mieć miejsce 6 do 12 miesięcy później. Po pierwsze, łączy istniejącą sieć główną PoW Ethereum z Beacon Chain, siecią PoS. Dwa łańcuchy stworzą nowe Ethereum typu proof-of-stake, które będzie składać się z warstwy konsensusu i warstwy wykonawczej. Warstwa konsensusu synchronizuje Niedobór żetonów i jego podstawy stan łańcucha w sieci, podczas gdy warstwa wykonania obsługuje transakcje i produkcję bloków. „Będzie to najważniejszy moment od czasu uruchomieniablockchaina ethereum w 2015 roku (…) Po tym wszystkim blockchain ethereumniemal natychmiast stanie się szybszy, bardziej skalowalny i o 99 proc. Bardziej energooszczędny.W teorii jest to najlepsza rzecz, jaka kiedykolwiek przydarzy się ethereum.

Witamy w Ethereum

Przy tak wielu zmiennych i niewiadomych, niemożliwe jest przewidzenie, co stanie się z ceną tokena Ethereum w wyniku scalenia. Ethereum posiada już sieć PoS o nazwie Beacon Chain (wprowadzoną w 2020 roku), ale nie jest ona jeszcze wykorzystywana do przetwarzania transakcji. Na razie jest to w zasadzie tylko obszar testowy dla komputerów obsługujących sieć Ethereum, aby przygotować się do modernizacji PoS. Połączenie miało początkowo nastąpić w czerwcu 2022 r., ale Tim Beiko, starszy programista Ethereum, potwierdził, że zostanie ono opóźnione do końca III/początku IV kwartału. Ponieważ emisja nowego eteru została znacznie ograniczona przez Merge, podaż ETH spada w szerokich ramach czasowych.

  1. Oba mechanizmy konsensusu mają kompromisy, jeśli chodzi o decentralizację i bezpieczeństwo.
  2. W styczniu 2022 roku Fundacja Ethereum powiedziała, że przestanie określać w ten sposób aktualizację.
  3. Beacon Chain wprowadził do blockchaina Ethereum natywny staking – kluczową cechę przejścia sieci na mechanizm konsensusu PoS.
  4. Mimo to, gdy rynek podniósł się w ostatnich tygodniach, ETH miał tendencję do kierowania rajdem.

Duże zużycie prądu przez górników powoduje też w blackouty i przeciążenia sieci, dlatego władze wielu państw walczą z taką działalnością, nakładając pewne ograniczenia. “Ale ta luka nie jest ta tyle duża, aby myśleć, że istnieje ekstremalny niepokój”, dodał. Niektórzy górnicy zdecydowali się przejść do wydobywania następnej najlepszej opcji, takiej jak tokeny Ethereum Classic lub Ravencoin. Część górników chce też po aktualizacji nadal kopać Ethereum, utrzymując tym samym przy życiu łańcuch PoW w jego obecnej formie, konkurując tym samym z blockchainem po aktualizacji. Łączna suma wartości zamkniętych w protokołach opartych na Ethereum wzrosła o ponad 1200% do około 110 miliardów dolarów. Okazało się, że ETH ma trudności z wystarczająco szybkim przetworzeniem zwiększnej liczby transakcji.

Zwłaszcza dla inwestorów, którzy wierzą w długoterminowy potencjał projektu Vitalika Buterina. Niemniej jednak 32 ETH ($…) to dosyć spora bariera wejścia. Dlatego też usługi, które świadczy Binance z całą pewnością okażą się przydatne dla osób z mniej zamożnym portfelem. Zwłaszcza, że The Merge zbliża się coraz to większymi krokami, a to oznacza, że za niedługo inwestorzy będą mogli odblokować stakowane monety i zrealizować zarobione zyski. Pamiętaj, że również inne gieły i platformy oferują podobną usługę stakingu dla osób nieposiadających wystarczającej ilość tokenów ETH. Pierwsza aktualizacja, zwana Beacon Chain, weszła w życie 1 grudnia 2020 roku.

W grudniu 2020 roku deweloperzy Ethereum uruchomili oddzielny łańcuch PoS zwany Beacon Chain. Łańcuch ten na dziś działa samodzielnie, a inwestorzy mogą na nim jedynie „stakować” swoje ETH. Jeśli wszystko się uda pod względem technicznym, wrześniowa aktualizacja sieci Ethereum może sprawić, że jej wartość znacznie wzrośnie – twierdzą eksperci. Niedawno firma Laser Digital z Nomury dołączyła także ze świata bankowości, aby dostarczać dane.

W celu zapewnienia uproszczenia i maksymalnego skupienia się na udanym przejściu na proof-of-stake uaktualnienie Połączenie nie zawierało pewnych oczekiwanych funkcji, takich jak możliwość wypłaty stakowanych ETH. Planuje się, że wdrożenie uaktualnienia Shanghai nastąpi po Połączeniu i umożliwi wypłaty stakerom. Możliwość uruchomienia przez każdego własnego węzła jest absolutnie niezbędna do utrzymania decentralizacji sieci Ethereum.

Wiąże się to z wykorzystaniem mocy obliczeniowej, a zatem wymaga energiielektrycznej. Ostatecznie jednak tylko jeden finalizuje blok i weryfikujetransakcje, mimo iż inni poświęcili olbrzymie ilości energii na ten sam blok. Wramach protokołu proof-of-stake do sfinalizowania bloku wybierany jest losowojeden walidator” – wyjaśniał różnicę Mads Eberhardt, analityk Saxo Banku.

Interfejs API mechanizmu wymaga uwierzytelnienia za pomocą tajnego klucza JWT, który jest przekazywany obu klientom, co umożliwia bezpieczną komunikację. Mimo przejścia z proof-of-work cała historia Ethereum od genezy pozostała nienaruszona i niezmieniona przez przejście na proof-of-stake. Wszelkie środki znajdujące się w Twoim portfelu przed Połączeniem są nadal dostępne po Połączeniu. Nie jest wymagane żadne działanie z Twojej strony, aby dokonać uaktualnienia.

Biorąc pod uwagę skalę wydobycia, które musi być dystrybuowane, aby zapewnić bezpieczeństwo sieci, niekoniecznie oznacza to jakieś duże ryzyko. Według Cartera górnicy ASIC mają trudniejszą drogę do kopania. „To, co będzie interesujące, to ilość ASIC w Ethereum, która będzie miała do stracenia praktycznie wszystko”, powiedział, „Tak naprawdę nie mogą pójść nigdzie indziej”.

Jego kapitalizacja rynkowa wynosi 225,3 miliarda dolarów, a udział w rynku kryptowalut około 18,8%. W miarę zbliżania się do Merge, stało się ono dominującą narracją w przestrzeni kryptowalutowej w ostatnich tygodniach. Deweloperzy podali także wstępną datę wdrożenia aktualizacji w sieci głównej. Społeczność Ethereum od lat pozycjonuje The Merge jako ogromną aktualizację głównej technologii sieci.

ETH 2.0 nie jest bowiem oddzielnym zasobem i między nim, a ETH 1.0 nie ma już rozróżnienia. Stake’ował je przed aktualizacją, to po niej stake’uje już najbardziej aktualną, nową wersję. Podobnie z tokenami przechowywanymi w portfelu lub dostępnymi bezpośrednio na giełdzie. Są to sieci energochłonnych superkomputerów, które do tej pory pomagały w zabezpieczaniu i przetwarzaniu transakcji. Uważa się, że PoW może być o wiele bardziej bezpieczny w porównaniu do PoS. Jednakże, biorąc pod uwagę 30-dniową średnią TH/s na kopalniach Ethereum i hashrates, spodziewana data scalenia powinna być bliższa dniu 14 września.

Pełne przejście Ethereum na PoS wymaga scalenia Beacon Chain (zwanego warstwą konsensusu) z mainnetem Ethereum PoW (warstwą wykonawczą). Stąd też nazwa The Merge, oznaczająca z angielskiego połączenie, scalenie. The Merge to najbardziej znacząca aktualizacja w historii blockchaina Ethereum (ETH). Przeprowadzono szeroko zakrojone testy, aby zapewnić bezpieczne przejście do proof-of-stake.

Merge jest uważany przez niektórych za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptowalut. Nazwa ta reprezentuje przejście Ethereum z protokołu zwanego Proof-of-Work (PoW) do Proof-of-Stake (PoS). Po kilku opóźnieniach, aktualizacja Ethereum (ETH) do protokołu Proof-of-Stake jest już prawie gotowa. Mimo to, gdy rynek podniósł się w ostatnich tygodniach, ETH miał tendencję do kierowania rajdem.

Mechanizm proof-of-work zabezpieczał sieć główną Ethereum od chwili jej genezy aż do Połączenia. Dzięki temu w lipcu 2015 roku powstała sieć blockchain Ethereum, do której wszyscy przywykliśmy, ze wszystkimi znanymi nam funkcjami — transakcjami, inteligentnymi kontraktami, kontami itd. Następnie, w drugim etapie zwanym Paryżem, łańcuch proof-of-work przejdzie na proof-of-stake. Na podstawie szacunków dotyczących sieci szacuje się, że nastąpi to 15 września – ale data może być elastyczna o kilka dni. Pierwsza część The Merge o nazwie Bellatrix odbędzie się 6 września i ulepszy łańcuch Beacon, aby był gotowy na The Merge.

Beacon Chain wprowadził do blockchaina Ethereum natywny staking – kluczową cechę przejścia sieci na mechanizm konsensusu PoS. Jak sama nazwa wskazuje, jest to odrębny blockchain od głównej sieci Ethereum. W tym momencie całkowite zużycie energii dla sieci Ethereum wynosi ok. 112 TWh na rok, czyli mniej więcej tyle, ile wykorzystuje cała Holandia. Emisja dwutlenku węgla związana z działalnością górników tej kryptowaluty jest z kolei podobna do tej, jaką generuje Singapur i wynosi 53 MT na rok. Po fuzji całkowity wydatek energetyczny na zabezpieczenie sieci Ethereum będzie bliski 0,01 TWh na rok. Do walidowania sieci niezbędne jest w tym przypadku zastawienie swoich tokenów (tzw. stakeowanie).

Carter uważa, że po włączeniu PoS górnicy zyskają dwa proste wybory. „W tej chwili wygląda na to, że będzie to mieszanka Ethereum Amd Lisa Su podwaja Intel Challenge z rekordem Xilinx Deal Classic i Ravencoin”. Ethereum Classic to kolejna sieć, która wyłoniła się z hard forka sieci Ethereum z 2016 roku.

Przez wiele lat zdobywał teoretyczną i praktyczną wiedzę, by móc dzielić się nią z Czytelnikami. W BitHub.pl nie odchodzi od monitora nawet na krok, by publikować aktualne i unikatowe treści. Tematy w jakich czuje się najlepiej to giełda, gospodarka, geopolityka i Bitcoin.